Dijital Kumaşlar

Pigment BaskıLI KUMAŞLAR

Tekstil endüstrisinde olmazsa olmaz yöntemlerinden biridir.

Pigment baskı birçok kumaş ve desen için oldukça fazla kullanılır. Özellikle son zamanlarda kumaş markaları desenlerini oluştururken dijital pigment baskı yönteminden faydalanarak çok daha farklı desenler üretebilmektedirler. 

Dijital pigment baskı, en temel tanımı ile kesilecek ve dikilecek olan ham kumaşın boyanmasını ifade eder. 

reaktif BaskılI KUMAŞLAR

Reaktif baskı en çok beğenilen baskı yöntemlerinden biridir. Bu işlemde renk kalıcı olarak kumaşta kalır. Kumaş yıkansa dahi herhangi bir solma olmaz. Daha yüksek renk verimine sahip olduğundan daha parlak ve canlı renklerde baskı yapılabilir. Reaktif baskı ipek, pamuk, yün gibi doğal tekstil ürünlerinde de rahatlıkla kullanılabilir. 

Reaktif baskı için boya buhar yardımı ile kumaşa işlenir. Bunun için ilk başta püskürtme yöntemi ile kumaşa boya uygulanır. Daha sonra boyayı kumaşa sabitlemek için yüksek ısı ile buhar verilir. Bu sayede boya kimyasal bir bağ kurar ve kumaşa yapışır.

rotasyon BaskıLI KUMAŞLAR

Basılacak kumaş, girişte açıcılar ve kenar kılavuzları yardımıyla düzgün bir şekilde baskı bölümüne sevkedilir ve bu ikinci bölümde ilk olarak sonsuz blankete yapıştırılır. Makinelerin giriş bölümlerinde daha temiz ve net baskıların sağlanabilmesi amacı ile baskı yapılacak yüz, vakumlu temizleyiciler ve/veya fırçalama üniteleri ile temizlenir. Rotasyon desen şablonlarının basacak kısımlarında delikler bulunur, basmayacak kısımları ise lakla kapatılmıştır.

Baskı patı, bir pompa ile şablon içine verilir ve rakleler yardımıyla şablondaki delik yerlerden kumaşa akatarılır. Genelde, kauçuk veya çelik lame ya da silindir şeklinde magnetik çubuk rakleler kullanılır. Şablona verilen boya patının seviyesi, özel elektrikli veya optik bir sistemle kontrol edilir.

Rotasyon baskı yönteminde yan yana iki ayrı kumaş basılabilmektedir.

puf BaskıLI KUMAŞLAR

Kabaran baskı kumaş üzerinde 3 boyutlu görüntü ve his yaratan özel çeşit bir şablon baskı türüdür. Kabartma efektini elde etmek için özel ekolojik kimyasallar kullanılmaktadır.